Ezer éves hárs Tatobit

1

Ingyenes letöltés (Hozzájárulás más projektekhez) nagy felbontásban.

A YouTube-on való megtekintéshez feliratkozás.

Letöltés

Tattoo hárs (někdy označovaná jako Amerikai mész, Ezer éves hársfa vagy Žižkov linda) je památným stromem rostoucím na prahu Českého rage v obci Tatobity v Libereckém kraji. Lípa stojí u silnice směrem na Žernov, a naproti domu s číslem popisným 86.

Tatobitská lípa je údajně křížencem líki velkolisté (nagylevelű hárs) a lípy zelené (Tilia euchlora). Lípa zelená je synonymické jelölení líby krymské, křížence lípy malolisté, neboli srdčité (Tilia cordata) a lípy kavkazské (Tilia dasystyla, případně Tilia dasystyla subsp. Fehér).

Kmen lípy je dutý, nekompletní. Pravidelnou korunu stromu tvoří více terminálů. Strom je vzhledem ke svému věku v celkově dobrém stavu.

V roce 1923 byla kolem lí vybudována podezdívka a opločení spolkem Svoboda. V 60. letech két háztömbnyereg a melléképülettől. A Roku 1995 a következőket tartalmazza:

A szalaghúzódó szivárgó színekkel. Lípu sázel Kilián se svojí milenkou Hedvikou. Když byla práce dokonána, pronesl Kilián: "Atya, kdo nezasadil". Ubythla spousta hagyja a lípa měla být pokácena. Když chtěli dřevorubci začít s prací, ozval se z koruny stromu hlas: "Nesázel jsi, nekácej!" Dřevorubci se zalekli a lípa byla zachráněna.

V souvislosti s oslavami 100 engedje meg a Tatobitech 2-ot. bnz 2007 byla vydána jubilejní poštovní známka v hodnotě 10 Kč nevázorňující lípu. Ta má ostatně prostor i ve znaku obce.

Báseň Ezeréves složil 17. dubna 1957 szórakoztató Jan Dědina mladší (1906 - 1980).

14. cservna 2006 byly občanským sdružením Dědina vysazeny v obci dvě geneticky identické lípy jako odkaz dalším generacím. Jedna roste poblíž domu č. XNUMX u cesty ke kostelu a hřbitovu (XNUMX°XNUMX’XNUMX″N, XNUMX°XNUMX’XNUMX″E)

U příležitosti oslav Dne stromů 20. října 2015 byla lípa vyhlášena vítězem čtrnáctého ročníku celostátní ankety Strom roku a 2015. Az únor 2016 a következő címen érhető el: "Európaský ​​strom roku 2016". Vítěze soutěže volila veřejnost internetovým hlasováním. Svédország a világhírű európai színpadon 2016 színpad témája 230 tisíc lidí. Tatobitská lípa se umístila na druhém místě s 43 451 hlasy.

megosztás
Kérlek várj...

írjon egy megjegyzést

Adresa Vaše emailová nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *